Teknik Bilgiler

Prekast (GRC) Çeşitleri

Prekast (GRC) Çeşitleri temelde üçe ayrılır, Projede Kabuk Prekast Cephe (GRC) Kaplama, Panel Prekast Cephe (GRC) Kaplama ve Dekoratif Prekast Cephe (GRC) elemanlar olmak üzere üç çeşit ürün kullanılabilinir.

Kabuk Prekast (GRC) Kaplama

12-16 mm arası kalınlığında olup, içinde projesine uygun olarak dizayn edilmiş çelik konstrüksiyon ile güçlendirilmiş, ısı yalıtımı içermeyen prekast cephe (GRC) elemandır. Statik hesaplara göre dizayn edilmiş iç karkas, ped adı verilen 5-8 mm kalınlığında demir çubuklar ile prekast (GRC) elemanına yine kendi beton bileşenleri kullanılarak sabitlenir. Bağlantı detaylarına göre üretilen ankraj elemanları ile montaj yapılacak alana mekanik yada kaynak yöntemi ile sabitlenir.

Panel Prekast (GRC) Kaplama

12-16 mm arası kalınlığında olup, içinde projesine uygun olarak dizayn edilmiş çelik konstrüksiyon ile güçlendirilmiş, ısı yalıtımı içeren prekast cephe (GRC) elemandır. Kabuk prekast (GRC) cephe kaplamasında olduğu gibi statik hesaplara göre dizayn edilmiş iç karkas, ped adı verilen 5-8 mm kalınlığında demir çubuklar ile prekast (GRC) elemanına yine kendi beton bileşenleri kullanılarak sabitlenir. 2. Bölgede ısı değerini sağlaması bakımından 5 cm kalınlığında 50kg/m3 yoğunluğunda taş yünü üretilmiş olan kabuk prekast (GRC) kaplamanın içerisine konulur. 

Sonrasında ısı yalıtım malzemesinin sabitlenmesini sağlamak maksadıyla konulan pimler kilitlenir ve ısı yalıtım malzemesini yoğuşmadan korumak için elyaf içeren beton karışımı püskürtülür. Ancak sistemin toplam ısıl değerinin sağlanması bakımından yalıtım niteliği değişebilmektedir. Panel Prekast (GRC) Kaplamanın iç tarafına uygulanacak iç duvarın türü yalıtım değerinde çok önemlidir. Uygulama betopan, alçıpan, gaz beton yada başka bir malzeme olabileceğinden uygulama çizimlerinin yapıldığı esnada malzeme seçimini sonuçlandırmak gerek şarttır.

Dekoratif Prekast (GRC) Elemanlar

Dekoratif amaçlı, projesine göre çelik konstrüksiyonlu veya konstrüksiyonsuz üretilen, ısı yalıtımı içermeyen GRC elemandır. Genelde peyzaj elemanları, kent mobilyaları, heykeller dekoratif prekast (GRC) elemanlarından üretilmektedir. Dekoratif Prekast (GRC) Elemanlar premix üretim teknolojisi ile yapılabildiği gibi spray sistemi ile de üretilebilinir. Balustrad yada payanda yada heykel türü prekast elemanların üretiminde premix üretim teknolojisi tercih edilirken kent mobilyaları yada peyzaj elemanlarında spray metodu kullanılmaktadır.