Teknik Bilgiler

Prekast Cephe (GRC) Beton Nedir?

Prekast Cephe (GRC) Cam Elyaf Takviyeli Beton Nedir?

Prekast cephe (GRC) elemanlarda, AR(Alkali Resistant)-Cam elyafı , beyaz çimento, silis kumu, su ve diğer beton katkıları kullanılır. Kalıplar mimari projedeki detaylara uygun olarak üretilir. Oluşturulan kalıplarda Spray teknolojisi ile uluslararası standartlara uygun olarak üretilmesi, kürlenmesi yapılır. Üretilmiş prekast (GRC) elemanlarının montaj yerine, uygun araçlarla sevki ve sonrasında montajı yapılır.

Prekast Cephe (GRC) Ne Renktir?

Prekast beton elemanlar, beyaz çimento’nun doğal renginde üretilmektedir. Prekast (GRC) elemanlarının tamamında çimentolu imalattan dolayı ton farklılıkları olabilir. Çimento hammaddesinin özelliğinden kaynaklanan bu durum izole edilmesi mümkün değildir. Ancak kabul edilebilir miktarlarda en aza indirilmesini ve binanın genel estetiğinin ve prestijinin olumsuz şekilde etkilenmemesi için ton farkı fazla olan malzemelerin kullanılmamasında YÜKLENİCİ azami özen gösterilir.

Prekast Cephe (GRC) Montaj Detayları Nedir?

Prekast (GRC) elemanlarının birleşim yerlerinde 8-10 mm (±2 mm) derz boşluğu bırakılır, bu derzler sonradan poliüretan esaslı mastik ile doldurulur.

Prekast cephe (GRC) elemanlarının projelendirilmesi, şartnamesine uygun olarak üretilmesi, ve montajı ve işin detaylarına göre tamamlanır.

Kabuk Prekast (GRC) elemanlarının birbirleri ile birleşimi dışında herhangi bir malzeme ile (doğrama, cam v.b.) birleşim yerlerinin izolasyonu ve dolgusu prekast (GRC) montajını müteakip uygulamayı yapacak diğer yüklenici tarafından gerçekleştirilir.

YÜKLENİCİ montaj sırasında kullanacağı vinç, ceraskal veya muhtelif aparatları binaya monte eder. Bu aparatlar montaj bitiminde sökülerek montaj mahali İŞVEREN’e alındığı şekilde teslim eder.

Binanın rölövesi’nin alınması ve ana karkasının hassas imalatının bu rölöve doğrultusunda yapılması sorumluluğu YÜKLENİCİ’nin sorumluluğundadır.

Binanın yapısal kusurlarından kaynaklanan ve/veya diğer maksatlar için gerekebilecek prekast elemanların montajı için gerekli olabilecek çelik konstrüksiyonun ve benzeri imalatlar İŞVEREN tarafından sağlanır.

Prekast Cephe (GRC) Avantajları Nelerdir?

-Sınırsız Yüzey Şeklinde ve Dokusunda Üretilebilir

-İç Mekanda Alan Kazandırır.

-Sağlam ve Dayanıklı

-Su Geçirmez

-İstenilen Boyutlarda Üretilebilir, Lojistik Sınırı Vardır.

-Yüksek Rüzgar Dayanımı

-Hafiftir, Binaya Yük Getirmez

-Depreme Karşı Dayanıklı

-Yüksek Isı Yalıtım Değeri

-A Sınıfı Malzemedir, Yanmaz

-Ses İzolasyonu Sağlar.

-Montaj Kolaylığı Sağlar