Haberler

Cephe Kaplama Alternatifleri Nelerdir?

Cephe Kaplama Alternatifleri Nelerdir?

Cephe Kaplama genel bir ifade biçimi olmakla birlikte yapıların dış kısımlarında kullanılan malzeme türünü belirtir. Günümüz teknolojisi kullanılarak pek çok malzemeye kolaylıkla ulaşılabilmekte, projede gerek statik gerekse görsel açıdan hayallerimizi uygulayabilmekteyiz.

Cephe Kaplama Çeşitleri Nelerdir?

Mekanik montajlı ve mekanik montajsız olarak iki genel başlıkta ifade edebiliriz. Mekanik montaj ; cephe kaplamasının binada bulunan yapısal bölümlerine dübel, ankraj vs gibi bağlantı elemanlarıyla montajının yapıldığı türdür. Diğer montaj türlerinin tamamını ise mekanik olmayan montaj olarak genellemek mümkündür.

Cephe Kaplama; Mekanik Montaj

Başta prekast olmak üzere , kompozit panel, granit , seramik uygulamaları , cam giydirme cepheler, alüminyum cephe sistemleri, sinterflex gibi malzemelerin cepheye bağlantıları mekanik olarak yapılmaktadır. Bu sayede binanın dış cephesinde yapılan uygulama ile iç mekanda minimum alan kaybı hedeflenmektedir. Prekast cephe kaplamalarında mekanik montaj katlar arasında gerçekleştiği için deprem esnasında mekanik montajın sağlamakta olduğu avantajla birlikte üstün dayanım sergilemektedir. Bu avantaj ise prekast cephe kaplamalarının özellikle yüksek katlı yapılarda tercih edilmesine sebebiyet vermektedir.

Yapının dış duvarları oluşturulduktan sonra, duvar yüzeyine uygulanan mantolama, btb, köpük söve ve silme türü uygulamalardır. İç mekanda alan kazandırmaz, ancak diğer kaplama sistemlerine göre düşük maliyetli olduğu için arsa/bina değeri düşük olan bölgelerde tercih edilmektedir.

Cephe Kaplama Sistemlerinde Prekast Malzemesinin Önemi

FİBERGRUP Prekast GRC elemanlar, AR(Alkali Resistant)-Cam elyaflı donatı kullanılarak, beyaz- çimento, silis kumu, su ve diğer beton katkıları ile birlikte oluşturulduğu için yüksek mukavemet içermektedir. Projenin özgün olmasına imkan vermesi, cephe kaplama malzemeleri arasında Prekast (GRC) elemanlarının önemini arttırmıştır. Proje türüne göre ısı yalıtımlı yada ısı yalıtımsız üretim kolaylığı prekast (GRC) elemanlarını peyzaj ve kent mobilyaları bakımından da önemli bir noktaya taşımıştır. Cephede yer alan diğer cephe unsurlarının (cam, doğrama, korkuluk vs..) montajının ve birbirleri ile entegrasyonunun kolaylıkla yapılabilir olması Prekast cephenin saymakla bitmeyecek avantajlarından birisidir. Konvansiyonel cephe sistemlerine göre 2,5 – 3 kat daha dayanıklı olan prekast (GRC) elemanları şiddetli yağış, dolu gibi afetlerden etkilenmez, cephenin yıllarca ilk günkü gibi kalmasını sağlar.